3 librat më të mirë nga Patricio Pron

Me një emër që mbahet mend lehtë për muzikalitetin e tij, argjentinasi Patrick Pron synon të bëhet një shkrimtar reference në këtë shekull XNUMX. Mjeshtër i historisë në një brez të favorshëm dhe pjellor për këtë sintezë narrative, siç tregon edhe argjentinasi Samantha Schweblin ose Oscar Sipan sepse gjithmonë kam ndjerë një preferencë në atë fushë të tregimit, një hapësirë ​​krijuese në të cilën virtyti i rrëfimtarit i dhuruar me simbolin dhe metaforën brilante, dallohet shumë dhe bëhet themelor për një grep më të fuqishëm se sa ajo që tregohet nën një fjalë të caktuar kufijtë.

Me Çmimi i romanit Alfaguara 2019 Pron ratifikon, me mbështetjen e një çmimi të madh për t'u bashkuar me shumë të tjerë të arritur tashmë, aftësinë e tij për të kaluar nga historia dhe historia në hapësirën më të madhe fizike (nuk ka pse të jetë më e madhe në komplot ose domethënie) të romanit. Dhe kështu ne gjejmë shkrimtarin total, të kalitur në tregime të vogla dhe të mëdha për të trajtuar tema dhe aspekte shumë të ndryshme me një mjeshtëri dërrmuese të ritmit, tensionit dhe ritmit narrativ.

Ka shumë argumente për të shkruar romane. Pron «kaq solo» bën një ushtrim në vëzhgimin e realitetit për të zbuluar gjithçka, nga komplotet e policisë deri te historitë e mëdha të dashurisë. Sepse një nga vlerat më të njohura të Pron është besueshmëria e disa personazheve që ftojnë ndjeshmërinë e të njohurve të përfundojnë duke na zhytur në histori si një shi i rrëmbyeshëm që na zbulon lakuriq.

Si t'i qasemi punës së Pron? Ku të filloni të lexoni romane ose tregime? Nuk ka rëndësi, të zbulosh Pron është gjithmonë një festë.

3 librat kryesorë të rekomanduar nga Patricio Pron

Fillimi i pranverës

Përvoja e një shkrimtari ka shumë bileta për t'u bërë skena e një komploti. Dhe Komploti i kësaj historie në një Gjermani të goditur nga autori për vite të tëra shndërrohet në një udhëtim të ri nga filozofia në reflektimet më të liga të mendimit njerëzor. Martínez është tashmë një përkthyes argjentinas në kërkim të hollenbach, një filozof nga i cili duhet të përkthejë veprën e tij.

Ndonjëherë ndjekja e mendimtarit dhe krijuesit të veprës që do të përkthehet bëhet një argument që shton misterin, pasi e sipërpërmendura duket se paraqet një lojë enigmatike të kërkimit të tij për një Martínez gjithnjë e më i ngatërruar me vendndodhjen e tij.

Por në fund historia përparon në drejtime krejt të ndryshme. Përtej takimit të dëshiruar, kërkimi po strukturon romanin, duke bartur peshën narrative drejt një pasqyre të vazhdueshme dhe shtrembëruese të realitetit, një të shkuar të errët të Gjermanisë që po i afrohej humnerës së luftës dhe çmendurisë. Një roman sa i rrezikshëm aq edhe tërheqës.

Fillimi i pranverës

Ajo që është dhe nuk përdoret do të na godasë

Historia e kuptuar mirë ofron shumë mundësi për të transmetuar ose kompozuar histori të thjeshta, por të hollë ose komplekse, por shkëlqyeshëm metaforike.

Shkrimi i shkurtër ka një nuk e di se çfarë është paracaktimi, qasja ndaj dëshmisë së asaj që do të thuhet tashmë me fjalët e para ..., mbase aty vjen nevoja për t'i dhënë paketim titullit. E megjithatë historia jep një aromë tjetër të ndryshme nga romani.

Nuk i detyrohet aq shumë prozës dhe mund t'i nënshtrohet lirikës ose ëndrrës. Personazhet veprojnë me komoditetin e shkurtër ose i nënshtrohen një shfaqjeje të improvizuar që nuk pret një përfundim të nuancuar posaçërisht.

El histori si zhanër ajo është kryesisht e hapur, duke u drejtuar nga supozimi dhe vrapimi, si një aperitiv që shijohet me kënaqësi më të madhe sesa një menu e madhe prej qindra faqesh. Pra, nuk është gjithmonë e lehtë të shkruash një histori për çdo shkrimtar. Virtyti duhet të shfaqet në atë aftësi të lavdishme të sintezës ...

Përmbledhje: Dy shkrimtarë bien dakord të shkruajnë "autobiografinë" e njëri -tjetrit dhe një lexues bëhet i fiksuar pas të dyve ose vetëm njërit prej tyre. Një burrë shkruan mendërisht profilin e tij Tinder ndërsa një vajzë i tregon atij për vdekjen dhe sekretet e tmerrshme që tregohen gjërat.

"Poeti i madh kilian" shkatërron një dhomë hoteli në Gjermani dhe i ofron bashkëbiseduesit të tij një mësim jete. Një shkrimtar i quajtur "Patricio Pron" punëson një pjesë të vogël aktorësh për të "luajtur Patricio Pron", me rezultatet katastrofike që ishin të pritshme.

Personazhet e Ajo që është dhe nuk përdoret do të na godasë ata kanë një paraqitje të shkurtër se çfarë mund të jetë një jetë më e mirë, dhe intensiteti i saj i verbon ata.

Të prekshëm, të hutuar, qesharakë, të mençur, ata të gjithë kthehen përsëri dhe përsëri në mundësitë e intuitës në atë vizion, të bindur se nëse nuk i shfrytëzojnë ato do të humbasin: ajo që gjejnë duke bërë kështu është rastësia, jeta e njerëzve shkrimtarët si pasqyra shtrembëruese, mundësia për të bërë një vepër arti nga jeta juaj, nevoja për t'u zhdukur, për të lënë gjithçka pas për të qenë një me letërsinë.

Ajo që është dhe nuk përdoret do të na godasë

Duke ecur nën det, varur në qiellin e gjerë

Prej George Orwell e bëri fabulën një qëllim social dhe politik me Rebelimi në fermë, përrallës iu afrua haptazi si një imagjinatë e re në të cilën secili autor mund të përmbysë atë lexim të dyfishtë.

Kohët e fundit Pérez Reverte e bëri atë me «Qentë e fortë nuk kërcejnë", pa shkuar më tej. Gjëja themelore është të balanconi narracionin përrallor në mënyrë që gjithçka të përputhet. Kështu që një lexim linear të bindë një fëmijë ose të ri dhe një pasqyrë në thellësinë e tij të kënaqë lexuesit më intelektualë.

Tema themelore e kësaj historie sillet rreth idesë së nevojës për të lënë faqen tonë, qoftë për shkak të nevojës imperative fizike apo emocionale.

Rivendosja e vetvetes mund të jetë diçka e bërë nga imponimi ose nga vullneti, por gjithmonë synon mbijetesën. Kafshët në këtë histori kërkojnë mbijetesën e tyre, me analogjinë e saj të qartë me një botë shtazore gjithnjë e më shumë të persekutuar nga përparimi i njeriut dhe ndryshimi i tij në paradigmën natyrore.

Përshtatjet e lidhura nga Pron me kafshë të tilla si derri, bufi ose dreri, të cilët janë bërë protagonistë, tregojnë për një qëllim të shkëlqyer nga i cili mund të nxirren një mori kuptimesh.

Duke ecur nën det, varur në qiellin e gjerë
5 / 5 - (10 vota)

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.

error: Nuk ka kopjim