Thyej kutinë. Librat më të mirë të humorit

Librat më të mirë të humorit

Nëse në atë kohë komentonim se zhanri horror trajton diçka në thelb njerëzore sa frika, kur trajtojmë temën e letërsisë humoristike lidhemi edhe me esenca emocionale ataviste. Me siguri para se të vinte zjarri, ka ndodhur që një ditë të bukur një proton...

Vazhdoni leximin

Në Lake Success, nga Gary Shteyngart

Romani Në suksesin e liqenit

Mund të jetë që Ignatius Reilly ishte një mishërim ad hoc i Don Kishotit. Të paktën në nocionin e tij për të çmendurin e mbërthyer në skenën e luftës kundër mullinjve të erës të bërë gjigante nga imagjinata e tejmbushur. Dhe pa dyshim Barry Cohen, protagonisti i kësaj historie të Gary Shteyngart, ka shumë…

Vazhdoni leximin

Zonjusha Merkel. Rasti i kancelarit në pension

Zonjusha Merkel. Rasti i kancelarit në pension

Ju kurrë nuk e dini me këto dyer rrotulluese për ata që largohen nga politika aktive. Në Spanjë shpesh ndodh që ish -presidentët, ish -ministrat dhe grupi tjetër i drejtuesve në pension përfundojnë duke zënë zyrat më të paditura në kompanitë e mëdha. Por Gjermania është vërtet ndryshe. Aty…

Vazhdoni leximin

Hakmarrja e ëmbël, nga Jonas Jonasson

Hakmarrje e ëmbël

Ishte mbetje. Humori. Dhe Jonas Jonasson di shumë për këtë. Vizioni i tij për qesharake e vendos atë në antipodët e trendeve të letërsisë suedeze në veçanti dhe nordike në përgjithësi. Dhe duke vepruar si një kundërpikë, lundrimi kundër rrymës gjithashtu ka shpërblimet e tij nganjëherë ... Në këtë ...

Vazhdoni leximin

Miqtë përgjithmonë, nga Daniel Ruiz García

Shokë përgjithmonë, roman

Crapulas pa kohë. Efekti tipik midis Hyde dhe Dorian Gray që çdokush mbi 40 vjeç mund të vuajë kur kthehet në shkëlqimet alkoolike të natës pasi ka humbur disa vite për të rritur fëmijët, për hobi të së dielës që kurrë nuk dyshoheshin para se të arrinin ...

Vazhdoni leximin

Një ditë në jetën e Zotit, nga Martín Caparrós

Një ditë në jetën e Zotit

Nga shtatë ditët në të cilat Zoti krijoi botën, unë do të qëndroja me atë që krijuesi ynë shtriu në bar për të menduar për punën. Unë mendoj se do të ishte një hangover e shtunë ose e diel, nuk e mbaj mend më. Ata do ta shpjegojnë këtu ... Por ata janë një gjë ...

Vazhdoni leximin

Njeriu që ishte Sherlock Holmes, nga Maximum Prairie

Njeriu që ishte Sherlock Holmes, nga Maximum Prairie

Shkrimtari i famshëm (dhe pianisti në momentet e tij të vdekura) Joseph Gelinek kthehet edhe një herë nga shekulli i tij i nëntëmbëdhjetë dhe këtë herë përdor pseudonimin e tij Máximo Pradera për të na ofruar një roman në lidhje me ndarjen e personalitetit dhe ato ngatërresat në të cilat dikush ngatërron, për shembull. ..

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të Christopher Moore

Librat e Christopher Moore

Humori dhe letërsia, plotësimi dhe thelbi, burimi dhe komploti. Me përjashtim të rasteve të jashtëzakonshme siç është ai i Christopher Moore, humori zakonisht shtohet për të na nxitur të buzëqeshim. Si mund të mos kujtojmë në këtë kuptim "Komploti i budallenjve" nga Kennedy Toole, një nga satirat ...

Vazhdoni leximin

Librat që duhet të lexoni para se të vdisni

Librat më të mirë në histori

Çfarë titulli më pak pretencioz se ky? Para se të vdisni, po, vetëm disa orë para se ta dëgjoni, do të merrni listën tuaj të librave thelbësorë dhe do të shkelni best seller nga Belén Esteban që mbyll rrethin e leximit të jetës suaj… (ishte një shaka, një makabër dhe shaka e përgjakshme) Nuk është për më pak…

Vazhdoni leximin

Klubi i Krimit i së Enjtes i Richard Osman

Klubi i krimit i së enjtes

Nuk është gjithmonë e lehtë të lexosh një roman me humor. Sepse njerëzit supozojnë se një djalë që lexon një libër po gërmon në ese të trishtuara ose të kapur nga tensioni i komplotit imagjinar të ditës. Kështu që e qeshura gjatë leximit ju fton të mendoni për një djalë ...

Vazhdoni leximin

Vdekja me një Pinguin, nga Andrei Kurkov

Vdekje me pinguin

Imagjinata e tejmbushur e Andrei Kurkov, shkrimtarit të letërsisë për fëmijë, nuk është i kënaqur në këtë roman, edhe pse për të rriturit, i maskuar çuditërisht si një surrealizëm lizergjik në kufi me infantilin. Thellë-thellë, një udhëtim në fabulën e fëmijëve ka të njëjtën nuancë tronditëse si takimi i Viktorit me ...

Vazhdoni leximin

Conspiracy Vermú, nga Aitor Marín

Komploti i Vermouthit

Këto janë kohë të mira për satirën më tradicionale hispanike nga një grotesk në të cilën Valle-Inclán vetë do të ishte i mbingarkuar. Një rast që e lyen atë tullac për të shkruar një histori të mirë për gjithë këtë surrealizëm që na rrethon, ose më mirë të na gllabërojë. Dhe kështu ka ...

Vazhdoni leximin

error: Nuk ka kopjim