Faqja, nga Luis Montero Manglano

Vendi, nga Luis Montero

Kush tha që zhanri i aventurës kishte vdekur? Ishte thjesht një çështje që një autor si Luis Montero t'i afrohej me prekjen e tij të veçantë të pezullimit, në mënyrë që të gjithë të mund të rimendonim se ka mbetur pak për të zbuluar në këtë botë dhe se çfarë të synojmë drejt. Gjithmonë ka…

Vazhdoni leximin

La Costa de las Piedras, një roman me aventura në Mallorca

Bregu i Gurëve, nga Alejandro Bosch

Një roman aventureske që na vjen me pseudonimin e Alejandro Bosch, ndoshta për të përfunduar në rrumbullakimin e asaj pike misteri që vërshon komplotin. Sepse historia largohet nga përbërësi i saj magnetik i çdo aventure të bazuar në një enigmë historike. Prezantuar për këtë rast në nuanca të pasura me…

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të aventurës

Libra të rekomanduar për aventura

Origjina e letërsisë bazohet në zhanrin e aventurës. Ato që sot njihen si veprat më të mëdha të letërsisë universale na çojnë në një udhëtim në një mijë rreziqe dhe zbulime të padyshimta. Nga Uliksi te Dante apo Don Kishoti. E megjithatë sot zhanri i aventurës ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të Clive Cussler

Librat Clive Clusser

Nëse ekziston një shkrimtar aktual i aventurës që ende e mban zhanrin e aventurës brenda bestsellerëve, është Clive Cussler. Ashtu si një Zhyl Verne modern, ky autor na ka çuar nëpër komplote interesante me aventura dhe mister si shtylla kurrizore. E vërteta …

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Alberto Vázquez Figueroa

Libra nga Alberto Vázquez Figueroa

Për mua, Alberto Vázquez-Figueroa ishte një nga ata autorë kalimtarë, në kuptimin që e lexoja me zjarr si një autor të madh të aventurave me ritme të shpejta, kur isha ende shumë i ri. Së fundmi jam rikthyer tek ai falë librit të tij të fundit Mirupafshim zoti Trump, në të cilin kam verifikuar se…

Vazhdoni leximin

Katastrofa e madhe e verdhë, nga JJ Benítez

Katastrofa e madhe e verdhë

Pak autorë në botë bëjnë punën për të shkruar një hapësirë ​​magjike siç bën JJ Benítez. Një vend i banuar nga shkrimtarë dhe lexues ku realiteti dhe trillimi ndajnë dhoma të arritshme me çelësat e secilit libër të ri. Midis magjisë dhe marketingut, midis shqetësimit dhe ...

Vazhdoni leximin

Gjuha e fshehur e librave, nga Alfonso del Río

Gjuha e fshehur e librave

Më kujtohet Ruiz Zafon. Më ndodh çdo herë që zbuloj një roman që tregon aspektin ezoterik të librave, gjuhët e fshehura, atë aromën e mençurisë të mbledhur në rafte të pafund, ndoshta në varrezat e reja të librave ... Dhe është mirë që të jetë kështu Me Imagjinata e madhe e shkrimtarit katalan ...

Vazhdoni leximin

Kopshti Zoologjik Mengele nga Gert Nygardshaug

Novela Kopshti Zoologjik Mengele

Alwaysshtë gjithmonë një kohë e mirë për të mësuar një kuriozitet idiomatik si "Kopshti Zoologjik Mengele", një frazë e bërë në portugalisht braziliane që tregon kaosin e çdo gjëje, me konotacionin e keq të mjekut të çmendur që përfundoi ditët e tij në pension pikërisht në Brazil. Midis humorit të zi dhe supozimit të papërpunuar të ...

Vazhdoni leximin

Vozdevieja, nga Elisa Victoria

Zë i vjetër

Kush nuk i mban mend Manolito Gafotas të Elvira Lindos? Nuk është se bëhet fjalë për t'u bërë në mënyrë ciklike në modë për protagonistët fëmijë në romane për të gjithë auditorët. Rathershtë më shumë një pyetje që si në kohën e tij Elvira ashtu edhe Tani Elisa, me afërsinë e tij ...

Vazhdoni leximin

Larg, nga Hernán Díaz

Në distancë

Alwaysshtë gjithmonë mirë të takosh autorë të guximshëm, të aftë për të marrë përsipër detyrën e tregimit të historive të ndryshme, përtej etiketave të goditura si "përçarëse" ose "novatore". Hernán Díaz e paraqet këtë roman me freskinë e pamohueshme të dikujt që shkruan diçka vetëm për hir të tij, me një qëllim transgresiv në substancë dhe formë, duke akorduar në mënyrë magjike në ...

Vazhdoni leximin

Oliver Twist, nga Charles Dickens

Oliver Twist

Charles Dickens është një nga romancierët më të mirë anglezë të të gjitha kohërave. Ishte gjatë epokës viktoriane (1837 - 1901), koha në të cilën Dickens jetoi dhe shkroi, që romani u bë zhanri kryesor letrar. Dickens ishte mësuesi kryesor i kritikës sociale, në ...

Vazhdoni leximin

Lumi i Pishtë i Ulët, nga David Trueba

Lumi i Pishtë i Ulët, nga David Trueba

Bibliografia e David Trueba tashmë përputhet me filmografinë e tij. Dhe se në kinema ai ka qenë para dhe pas kamerave në raste shumë të ndryshme. Një çështje e të diturit se si të bëhet. Nëse ky autor është në gjendje të dalë me tregimet e tij në formate të ndryshme dhe nga shumë ...

Vazhdoni leximin

error: Nuk ka kopjim