Zbuloni 3 librat më të mirë nga John Fante

shkrimtar-John-Fante

Frymëzuar nga Bukowski dhe shpëtuar falë këtij mentori të veçantë. Xhon Fante e ka tashmë atë diçka të një autori legjendar në një Amerikë të nënshtruar ndaj kontradiktave të saj më të thella në mesin e shekullit të 20-të. Një dikotomi midis stilit të lulëzuar amerikan të stilit të jetesës së begatë dhe hijeve sociale dhe politike; rreth…

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të të mëdhenjve Charles Bukowski

Librat e Charles Bukowski

Mirë se vini në botë Bukowski, shkrimtari i pandershëm par excellence, autori i librave visceral që përhapin biliare në të gjitha fushat e shoqërisë (më falni nëse ishte shumë "vizual"). Përtej afrimit me këtë gjeni me citate të bëra në meme dhe me të cilat mund të rikuperonte vizionet e tij të zgjuara për...

Vazhdoni leximin

Drita e Verës dhe Pas Natës, nga Jón Kalman Stefánsson

Drita e verës dhe më pas nata

I ftohti është i aftë të ngrijë kohën në një vend si Islanda, tashmë i formuar nga natyra e tij si një ishull i pezulluar në Atlantikun e Veriut, në distancë të barabartë midis Evropës dhe Amerikës. Çfarë ka qenë një aksident i veçantë gjeografik për të rrëfyer të zakonshmen me përjashtime për pjesën tjetër...

Vazhdoni leximin

Zbuloni 3 librat më të mirë nga Patricio Pron

shkrimtar-patricio-pron

Me një emër që mbahet mend lehtë për muzikalitetin e tij, argjentinasi Patricio Pron synon të bëhet një shkrimtar reference në këtë shekull të XNUMX -të. Mjeshtër i historisë në një brez të favorshëm dhe pjellor për këtë sintezë narrative, siç tregohet nga argjentinasja Samanta Schweblin ose një Oscar Sipán sepse ...

Vazhdoni leximin

Vdekja e Murat Idrissi, nga Tommy Wieringa

Vdekja e Murat Idrissi

Shkrimtari holandez Tommy Wieringa na çon në një histori të vërtetë për ata fëmijë të shkretë të shekullit XNUMX. Njerëz të çdo moshe në kërkim të një të ardhmeje të mohuar. Nocioni i vjetër i kufijve si ajo marrëzi e fundit, kur dikush është në gjendje të mohojë të drejtën për ...

Vazhdoni leximin

Fundi i sezonit, nga Ignacio Martínez de Pisón

Fundi i sezonit

Midis Martínez de Pisón dhe Manuel Vilas ekziston një bashkëpunim letrar përtej rastësisë së brezave. Somethingshtë diçka që duket se depërton në thelbin e letërsisë drejt horizonteve vitale që rrallë shihen në rrëfimin aktual. Çfarë di, ndoshta ishte një gjë rrëmbimi në vitet '80, ...

Vazhdoni leximin

Vëllai im, nga Alfonso Reis Cabral

Vellai im

Lidhjet e gjakut që në të njëjtën lartësi në një pemë familjare mund të përfundojnë duke u ngushtuar deri në mbytje. Kainizmi është rendi i ditës për një trashëgimi, për një ambicie ose për një zili të përhapur për aq kohë sa dikush ka kujtesë. Vëllazërimi nuk do të thotë gjithmonë mirëkuptim dhe ndjenja të mira. ...

Vazhdoni leximin

Claus dhe Lucas, nga Agota Kristof

Klaus dhe Lukas

Ndonjëherë rrethanat komplotojnë për të krijuar diçka unike nga shqetësimi ose fatkeqësia. Në rastin e Agota Kristof, gjithçka u bashkua në mënyrë që ajo të mos e shkruante këtë vëllim prej tre romane në gjuhën e huaj që e mori atë gjatë fluturimit të saj nga Hungaria e re e administruar fshehurazi ...

Vazhdoni leximin

Candela, nga Juan del Val

Candela nga Juan del Val

Me romanin e tij të mëparshëm "Duket një gënjeshtër" me ngjyrime autobiografike (por plotësisht i kufizuar në jetën e tij), Juan del Val ngjalli një trazirë dhe gjithashtu flluska në sektorë shumë të ndryshëm, shumë përtej rreptësisht letrare. Por kjo është një çështje tjetër natyrisht për ekstremet e së cilës tashmë është zbuluar mjaftueshëm në ...

Vazhdoni leximin

Bitna nën qiellin e Seulit, nga Le Clézio

Bitna nën qiellin e Seulit

Jeta është një mister i përbërë nga copëzat e kujtesës dhe parashikimet fantazmë të një të ardhme, sfondi i së cilës është fundi i gjithçkaje. Jean-Marie Le Clézio është një portretist i asaj jete i përqendruar në personazhet e tij i vendosur të zbulojë gjithçka nga një trillim në të cilin çdo qasje është ...

Vazhdoni leximin

Në kampe, nga Ivan Jablonka

Në kampe Ivan Jablonka

Ndonjëherë në formën më të shkathët të një letërsie të përmbledhur në përshkrimet e saj dhe të shkathët në zhvillimin e saj, ne e gjejmë veten me peshën e reflektimeve më të thella. Kjo është në thelb formula e Jablonka, megjithëse më shumë se një stil duket se është thjesht një formë ...

Vazhdoni leximin

Mami, nga Jorge Fernández Diaz

libër-mama-jorge-fernandez-diaz

Tema e këtij romani është maskuar nën titullin e një kënge të famshme nga The Clash, "A duhet të qëndroj apo duhet të shkoj?" (A duhet të qëndroj apo duhet të shkoj?) Becauseshtë për shkak të asaj konotacioni të dyshosh, në atë përzierje shprese dhe sigurie të errët që asgjë nuk të fton ...

Vazhdoni leximin