3 librat më të mirë nga Harlan Coben

Librat Harlan Coben

Njoftim për vizitorët përmes Netflix për "Të pafajshmit". Jo, nuk e kam zgjedhur atë romanin Harlan Coben. Ky është ndoshta një lajm i mirë sepse ka gjëra edhe më të mira ... Grupi i shkrimtarëve amerikanë me rrënjë hebraike plotësohet nga gjeni të mëdhenj duke filluar nga Philip Roth deri te Isaac Asimov, ...

Vazhdoni leximin

Born of No Woman, nga Franck Bouysse

I lindur nga asnjë grua

Jeta e Jezu Krishtit ishte historia e parë e madhe shkatërruese nga ideja e një qenieje njerëzore e konceptuar "magjinë". Vetëm se ka personazhe në situata edhe më anormale. Më keq se të jesh pa shtetësi është të jesh pa shtetësi. Qeniet mbërritën në botë të shënuar nga një fat i çrrënjosjes, nga…

Vazhdoni leximin

Kali i Trojës 12. Betlehem

Belen. Kali i Trojës 12

Don Juan José Benítez di ta hedhë pistotën si askush tjetër. Seria e tij Trojan Horse është e denjë për inteligjencë superiore në substancë, formë dhe marketing. Fakti dhe trillimi përbëjnë një zinxhir të pandashëm që lëviz me çdo këst si kërcimi i ADN-së që shënon fatin e kthesës. Y…

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë të Agatha Christie

Librat e Agatha Christie

Ka mendje të privilegjuara të afta për të paraqitur një mijë e një komplote me misterin e tyre përkatës pa u zbërthyer ose lodhur. Indshtë e padiskutueshme të tregosh Agatha Christie si mbretëresha e zhanrit të detektivit, ai që më vonë u degëzua në romane kriminale, thrillerë e të tjera. Ajo e vetme dhe pa ndihmën e madhe të të gjithëve...

Vazhdoni leximin

Çështja Alaska Sanders nga Joel Dicker

Çështja Alaska Sanders nga Joel Dicker

Në serialin Harry Quebert, i mbyllur me këtë rast të Alaska Sanders, ka një ekuilibër djallëzor, një dilemë (e kuptoj veçanërisht për vetë autorin). Sepse në të tre librat komplotet e rasteve që do të hetohen bashkëjetojnë paralelisht me atë vizion të shkrimtarit, Marcus Goldman, i cili…

Vazhdoni leximin

Sympathetic Ink, nga Patrick Modiano

Bojë simpatike e Patrick Modianos

Në borxhin e saj të pashtershëm ndaj shekullit të XNUMX-të. Një kohë e ngarkuar gjithnjë e më shumë me histori të shkëlqyera ndërsa largohemi në kohë, Modiano na udhëheq përmes një komploti që rikrijon atë nostalgji nostalgjik të kalimit. Në idenë e gjurmës së mundshme që mundemi, ose…

Vazhdoni leximin

Romanet më të mira misterioze

romanet më të mira të misterit

Zhanri misterioz është më i brendshmi për letërsinë që mund të imagjinojmë. Meqenëse romani është një roman, enigmatiku si bazë komploti zgjatet pothuajse në çdo tregim. Edhe më shumë duke pasur parasysh se një nga romanet e parë më ilustrues është historia brilante në kodin e ...

Vazhdoni leximin

5 librat më të mirë nga Matilde Asensi

Libra Matilde Asensi

Autorja më e shitur par excellence në Spanjë është Matilde Asensi. Zëra të rinj dhe të fuqishëm si ai i Dolores Redondo Ata po i afrohen kësaj hapësire nderi të autorit Alicante, por kanë ende shumë për të bërë. Në karrierën e tij të gjatë, tregtia e tij dhe numri i lexuesve të tij ...

Vazhdoni leximin

Shenja e Kryqit nga Glenn Cooper

Shenja e Kryqit nga Glenn Cooper

Kisha kaluar shumë kohë që nuk kisha hasur në një histori për stigmat e krishtera që gjithmonë tregojnë mbinatyroren si një kujtim atavist të atyre që ishin zgjedhur nga Zoti. Pra, vlen të theksohet kjo komplot që sot lokalizon një rast të ri të shenjtërisë së improvizuar, të zgjedhur ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Julián Sánchez

shkrimtar-julián-sanchez-romero

Të jesh në gjendje të zbulosh se çfarë ndodh nën shkopinj në një lojë basketbolli kërkon përqendrim dhe aftësi të nevojshme për të zbuluar atë dorë që godet krahun e kundërshtarit në vend të topit. Ose ky prizë në trajektoren rënëse të topit që zhvlerëson ...

Vazhdoni leximin

3 librat më të mirë nga Carlos Ruiz Zafón

Libra nga Carlos Ruiz Zafón

Në vitin 2020 na la një nga shkrimtarët më të mëdhenj në thelb dhe formë. Një autor që bindi kritikët dhe që fitoi një njohje paralele popullore e përkthyer në bestseller për të gjitha romanet e tij. Ndoshta shkrimtari spanjoll më i lexuar pas Servantesit, ndoshta me lejen e…

Vazhdoni leximin

error: Nuk ka kopjim