Rasti Bramard, nga Davide Longo

Zhanri i zi vuan nga një qasje e vazhdueshme nga autorë të rinj të aftë për të sulmuar ndërgjegjen e lexuesve në kërkim të plaçkës së re. Pjesërisht sepse, në narrativën e krimit të sotëm, kur kapet autori në krye të detyrës, ju shkoni në kërkim të referencave të reja.

Davide Longo aktualisht ofron (ai tashmĂ« ka bĂ«rĂ« disa sulme nĂ« noir vite mĂ« parĂ« me romanin e tij "The Stone Eater) atĂ« noir shtesĂ« nĂ« stilin italian qĂ« pi nga Kamileri por kush Ă«shtĂ« mĂ« i afĂ«rt me bashkatdhetarin tjetĂ«r Luca d'Andrea. Skenografia e “bĂ«rĂ«â€ nĂ« njĂ« Itali tĂ« thellĂ« ku secili vĂ« shenjĂ«n e tij pĂ«r tĂ« zbuluar, tek vrasĂ«sit, mendje tĂ« aftĂ« pĂ«r çdo gjĂ« qĂ« nga njĂ« inteligjencĂ« e trazuar.

Në serinë e krimeve në Piemonte, që nisi me këtë rast Bramard, na premtohet një dëshirë për hakmarrje mes hapësirave të errëta të korrupsionit dhe shthurjes. Zonat me hije ku urrejtja dhe faji presin momentin e tyre për të shpërthyer me forcë.

Corso Bramard ishte inspektori më premtues i policisë në Itali, derisa një vrasës serial në gjurmët e tij rrëmbeu dhe vrau gruan dhe vajzën e tij. Kanë kaluar XNUMX vjet që atëherë, Corso jeton në një shtëpi të vjetër në kodrat afër Torinos, jep mësim në një institut dhe kalon pjesën më të madhe të kohës duke u ngjitur vetëm.

Megjithatë, diçka mbetet e paprekur tek ai: obsesioni, i kultivuar me vendosmëri të qetë, për të gjetur armikun e tij. Një vrasës që vazhdon t'i dërgojë asaj vargjet e një kënge të Leonard Cohen. Shtatëmbëdhjetë letra në njëzet vjet, të shtypura në një Olivetti të '72. Një ftesë? Një sfidë? Tani, ai kundërshtari që nuk ka bërë kurrë gabime duket se ka rënë në një shpërqendrim. Një e dhënë thelbësore. Mjafton që Corso Bramard të rifillojë gjuetinë, duke ndriçuar një skenë të populluar nga personazhe të paqartë dhe të fuqishëm, një labirint heshtjesh që e çojnë Korson drejt fatit të tij.

Tani mund ta blini romanin "Rasti Bramard", nga Davide Longo, këtu:

rasti bramard
vlerësoni postimin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.