3 librat më të mirë të të mrekullueshëm Lorenzo Silva

Një nga shkrimtarët më të njohur kohët e fundit në skenën letrare spanjolle është Lorenzo SilvaMe Në vitet e fundit Ky autor po boton libra të një natyre krejt të ndryshme, nga romanet historike si p.sh Ata do ta mbajnë mend emrin tënd edhe dokumentarë si Djersë gjaku dhe paqeMe Pa harruar përkushtimin e tij të rregullt në zhanrin noir.

Përtej larmisë së tij krijuese, ia vlen të kujtojmë ato origjina të autorit, ku ai filloi të shquhej për zgjuarsinë dhe freskinë e tij. me Lorenzo Silva u shfaq një zhanër i zi me një vulë të veçantëMe Substanca e brendshme, Nëntori pa vjollca dhe veçanërisht dobësia e Bolshevikut ishin vepra që trokitën në dyert e narracionit kombëtar dhe përmes të cilave shumë lexues u magjepsën me propozimet e tyre.

Një zhanër noir, pothuajse gjithmonë duke lëvizur në një botë gri të mediokritetit social dhe politik, të aftë për ta kthyer zuzarin në një hero. Një kontekst ku ai noir tradicional me veçori shumë të afërt dhe lehtësisht të eksportueshëm me etiketën e zhanrit indigjen bëhet edhe më intensiv. Diçka si ajo që ishte Kamileri o Vazquez Montalban.

La Bibliografia e Lorenzo Silva është mjaft e gjerë dhe e larmishme për të marrë parasysh detyrën e zgjedhjes 3 nga romanet e tij më të mirë rrugë e vështirë, por ja ku po shkoj.

3 romanet më të rekomanduara të Lorenzo Silva

Dobësia e bolshevikëve

Sipas mendimit tim, ky ishte romani që tërhoqi vëmendjen e lexuesve. Djali i keq, djali i keq, vrasësi i lindur nga rastësia. Një aksident trafiku çon këdo në të gjithë qeverinë e së keqes.

Një mënyrë për të na paraqitur me këtë të keqe të kësaj bote, të aftë për të dalë nga mërzia, dëshpërimi, një kompleks inferioriteti ose çdo qëndrim tjetër që çon në anulimin e vullnetit për të qenë ... Protagonisti dhe narratori i kësaj historie përplaset kundër konvertibilit të një drejtues i bezdisshëm një mëngjes të hënën në orën tetë.

Sigurisht që ai ishte pak i hutuar, por ajo nuk duhej të ndalonte së vdekuri dhe sigurisht që nuk duhej t'i pështynte atij çdo fyerje në fjalor. Për këtë arsye, dhe për t'i bërë të durueshme pasditeve të asaj vere të turbullt, ai vendos t'i përkushtohet "përndjekjes dhe asgjësimit moral të Sonsoles".

Falë pjesës së sigurimit, ai merr numrin e tij të telefonit, i cili i lejon atij disa thirrje të çmendura. Ai gjithashtu kënaqet duke e spiunuar, dhe kështu takon motrën e tij 15-vjeçare. Edhe pse protagonisti nuk ka fiksim për vajzat e reja, ai ende ka një portret të vajzave të Car Nikollës II. Ai tërhiqet veçanërisht nga Dukesha Olga dhe shpesh pyet veten se çfarë duhet të ketë ndier Bolsheviku përgjegjës për vrasjen e saj.

Ai, nga ana tjetër, do të përjetojë një tërheqje të fuqishme ndaj mençurisë së ngrohtë të Rosana, dhe një dobësi që do të shfaqet shumë më keq se çdo aksident. Dobësia e bolshevikëve do të ishte një roman absolutisht komik, po të mos ishte për personazhin shqetësues që merr pasi truket e protagonistit bëhen më të ndërlikuara.

Një ritëm i shkathët lejon Lorenzo Silva një histori në gjysmë të rrugës mes komedisë, intrigës dhe melodramës. Por ndoshta arritja e tij më e madhe është portreti i Rosanës, një nimfetë e ndryshme nga të gjitha nimfat, përtej brezit X, Y ose Z dhe që e bën lexuesin më të vetëkënaqur të lëkundet - dhe të humbasë ekuilibrin.

Dobësia e Bolshevikut

Shenja e meridianit

Çmimi Planeta 2012. Kur shkoj në Kataloni, duke kaluar Monegros, shfaqet një nga kufijtë që më bën më shumë përshtypje. Kjo është vetëm një konventë shkencore. Por ai i meridianit të Greenwich që shpallet në posterin përkatës më duket në derën e Tannhauser.

Në këtë roman përfundon të jetë diçka e ngjashme, Barcelona si një qytet i transformuar nën prizmin e trillimit. Në një shoqëri të poshtëruar nga paratë e pista dhe prostitucioni i njerëzve, dashuria ende mund të zbusë bishët.

Një roje civile në pension gjendet e varur në një urë, e vrarë në një mënyrë poshtëruese. Që nga ai moment, hetimi që do të kryhet nga shoku dhe dishepulli i tij i vjetër, brigada Bevilacqua, do të hapë kutinë e Pandorës: korrupsion policor, kriminelë të paskrupullt dhe një njeri piktoshik që do të kërkojë të pamundurën në detyrë dhe dashuri. jeta e thyer.

I vendosur në Katalonjën e sotme, ky roman tërheqës kriminal nga Lorenzo Silva, mjeshtër i padiskutueshëm i zhanrit, ai del përtej fakteve dhe paraqet një portret solid të qenies njerëzore përballë dyshimit moral, luftimit të brendshëm dhe vendimeve të gabuara.

Shenja e meridianit

Spike

Nga Dobësia e Bolshevikëve tashmë mund të merret me mend Lorenzo Silva te tregimtari i gjinia e zezë më unike. Sepse Silva gëzon atë integrim të plotë midis lexuesit dhe personazhit, atë kostum kokë te këmbët e arritur me një nocion subjektiv që përzihet menjëherë me ne. Nga dialogu i parë apo prezantimi i parë i botës sipas protagonistit të momentit. Marrja që na bën të jetojmë si qenie djallëzore ose makiaveliste ka të vetin. Justifikimet e tij kanë gjithmonë kuptim në duart e Silvës, armiqësitë e tij kanë gjithmonë mbështetje.

"Ua, jam unë. Më ka mbetur pak. Kam nevojë për ty."

Me këtë mesazh të papritur, e shkuara kthehet për të tronditur jetën e një ish agjenti sekret, kur ai nuk ka më mburojën e organizatës së tij. Mori pjesë në luftën e pistë të shtetit, i bindur për kauzën e tij: mbrojtjen e një shoqërie demokratike dhe viktimave të pafajshme kundër dhunës terroriste. Por koha ka kaluar, jo gjithçka ka funksionuar dhe justifikimi është larg, ndërsa ai nuk mund të largohet më nga ana e errët. Komunikimi i fshehtë që sapo mori e pretendon atë përsëri.

I shtrirë në spital, Mazo ka nevojë për shokun e tij të vjetër Púa për ta ndihmuar në një mision shumë personal që ai nuk mund ta marrë më përsipër. Vajza e tij është në rrezik dhe ai duhet ta largojë atë nga jeta që bën dhe nga ata që e rrethojnë, pavarësisht nga kostoja. Vetëm dikush si Púa është në gjendje të shkojë deri në fund për ta arritur atë. Thirrja e mikut të tij e kthen atë në ditët në skaj, kujtimin e veprimeve të tij dhe hijet e natyrës së tij.

gjemba, e Lorenzo Silva

Libra të tjerë të rekomanduar Lorenzo Silva

Alkimisti i paduruar

Markë më e zezë e romanit Silva dhe alter ego e tij Bevilacqua. Një kufomë e zhveshur, pa gjurmë dhune, duket e lidhur me një shtrat në një motel buzë rrugës. Është krim apo jo? Rreshteri Bevilacqua, një hetues kriminel atipik i Gardës Civile dhe ndihmësi i tij, roja e Çamërisë, urdhërohen të zgjidhin enigmën. Hetimi që vijon nuk është një hetim i thjeshtë policor.

Rreshteri dhe ndihmësi i tij duhet të arrijnë në anën e errët dhe të turpshme të viktimës, në jetën e saj sekrete befasuese, si dhe njerëzit përreth saj, në familjen e saj, në termocentralin bërthamor ku ajo punonte. Dhe zbuloni një rrjet gjithnjë e më kompleks të parave dhe interesave që do t'i çojnë në qytete të ndryshme.

Por çelësi, si në alkimi, është në durimin; ai për të cilin do të kenë nevojë hetuesit dhe gjithashtu ai që personazhet që ndeshin në kërkimin e tyre u mungonte, në një mënyrë ose në një tjetër. Një roman detektiv që është shumë më tepër se një histori intrigash, dhe në të cilën zbulimi i viktimës është pothuajse më i rëndësishëm sesa zbulimi i vrasësit të tij.

Ashtu si në librat e Chandler dhe Hammett, nuk ka të bëjë me zgjidhjen e një krimi si dikush që zgjidh një gjëegjëzë, por më tepër që ju duhet të zhyteni në rrethanat dhe personazhet që rrethojnë vdekjen, në prejardhjen e saj shoqërore.

libri-alkimisti-i paduruar

askush përpara

Për çdo lloj tregimi që strukturon këtë vepër të Lorenzo Silva paraqitet një fund i përhapur, si i një vepre më të gjerë që humbet në një mjegull në horizont. Dhe është se rrëfimet e frymëzuara nga ngjarje reale zgjaten si jehona që e ftojnë lexuesin të projektojë korniza më të qëndrueshme. Mençuria e një autori që kompozon komplotet e tij të tërbuara të jetës.

Alicante, korrik 2002. Jorge, alias Ruina, është në një koncert në Estopa kur merr një njoftim: marokenët kanë marrë ishullin Perejil dhe ai, një rreshter i ri, mobilizohet për të përgatitur operacionin për ta rikuperuar atë. Së bashku me Jorge dhe tre shokët e tij, ne do të përjetojmë sulmin në ishull, i cili na zbulon ekzistencën e njësisë elitare të cilës ata i përkasin dhe që është vetëm preambula e njëzet viteve të operacionit. Nga beteja e Najafit, në Irak në 2004, deri te evakuimi i rrezikshëm dhe i kompromentuar i aeroportit të Kabulit në 2021, ku protagonistë janë të rinjtë që Jorge dhe shokët e tij marrin përsipër dhe të cilët, tashmë të pjekur dhe në buzë të tërheqjes, ata duhet të kënaqen me shikimin nga larg.

Një grup historish fiktive të frymëzuara nga ngjarje të vërteta, me intensitet të lartë, me protagonistë ata që aplikojnë të jenë në atë vend të pakëndshëm ku askush nuk është përpara.

askush përpara

Ata do ta mbajnë mend emrin tënd

Ashtu si në çdo ngjarje lufte apo tragjike, gjithmonë vjen momenti kur trillimi, letërsia në këtë rast, fillon të marrë pjesë në këtë proces të asimilimit të asaj që jo shumë kohë më parë ishte një dramë për kaq shumë njerëz. Angazhimi i autorëve ndaj së vërtetës së asaj që ndodhi arrin pjesën më reale, atë që ka mbijetuar deri më sot përmes dëshmive, shumë më të besueshme se raportet e luftës, propagandës dhe shpalljeve të menjëhershme të fitimtarëve.

Në "Ata do të kujtojnë emrin tënd" gjithçka fillon nga një ngjarje e veçantë, një nga ato që nuk kapërcen por që mund të ndryshojë rrjedhën e një lufte dhe të Historisë. Më 19 korrik 1936, në Barcelonë, kryengritja ushtarake dukej se do të kthehej në një hap të lavdishëm drejt përmbysjes së Republikës. Sidoqoftë, ushtria e vënë në armë nuk arriti të marrë pushtetin në kryeqytetin e qarkut.

Historia shikon mbi aspekte që duken aksesore, por ishin vërtet shumë të rëndësishme në humbjen e rebelëve. Gjenerali Aranguren, në krye të Gardës Civile, kundërshtoi kryengritjen e ushtrisë. Me kundërshtimin e Aranguren, ardhja nga Majorka e gjeneralit të ushtrisë, Goded, nuk u përkthye në atë grusht shteti për triumfin përfundimtar në Kataloni.

Aranguren tërhoqi me vete trupat e tjera të ushtrisë që e mbështetën në mbrojtje të Republikës dhe brenda pak ditësh revoltat përfunduan me një fitore republikane.

Aranguren personifikoi heroin më të madh midis heronjve, atë që shfaqet rebel para një zinxhiri komandimi. Hero është ai që kapërcen frikën e tij duke mbrojtur atë që beson. Aragunren besonte në Republikën si një sistem qeverisës të krijuar ligjërisht.

Ishte ligj që dikush të vendoste të zezën në të bardhë jo vetëm atë që ndodhi në ato ditë, por edhe aspektin më personal që autori ka kërkuar nga personazhi në fjalë. Fiksi tejkalon realitetin, në këtë rast duke bërë të ditur atë që realiteti ka mbuluar në harresë.

Ndoshta titulli i romanit është një gjest admirimi i duhur për të Lorenzo SilvaMe Do të ishte e arsyeshme, pasi i zhytur në njohuritë e personit të tij ai ka njohur motivet e tij më të thella, bindjet e tij për të shkuar kundër rrymës në atë që ishte parashikuar një luftë e humbur.

Ata do ta mbajnë mend emrin tënd

Kaq ujq

Kundërpeshë e kësaj epoke të lidhjes dhe përfitimeve teknologjike është mungesa e kontrollit dhe kanaleve të reja për të përmirësuar më të keqen e qenies njerëzore.

Rrjetet bëhen një kanal i pakontrollueshëm për dhunën dhe abuzimin, më i theksuar tek të rinjtë tanë, të cilët, pa filtra dhe të ekspozuar ndaj dezinformatave dhe teprimeve përfundojnë duke rritur në mënyrë eksponenciale ato të këqija të vogla të gjithnjë, të shndërruara në tallje publike. Ose, në një mënyrë tjetër, i paraqet ata të prekshëm nga sytë e të gjithë llojeve të grabitqarëve që fshihen si ata ujqër autentikë që shpallen në këtë titull.

Sepse kjo e re libër Kaq ujq, Lorenzo Silva, tregon një lëvizje të mundshme që ndihet shumë reale. Është rrëqethëse të pyesësh veten për një roman kriminal që lexon ku mjedisi është kaq afër. Ndoshta kurrë më parë një roman i këtij zhanri nuk ka qenë një lloj alarmi për mjedisin tonë.

Togeri i dytë Bevilacqua merr përsipër katër krime të reja dhe të turpshme nga viktimat shumë të reja. Për të filluar hetimin, Bevilacqua dhe Chamorro e saj të pandarë duhet të mësojnë të lundrojnë midis rrjeteve me gatishmërinë e të rinjve që lëvizin nëpër to. Një mësim i nevojshëm për të hyrë në atë anë të zymtë të rrjeteve ku zbulohet se si më e keqja e shpirtit njerëzor merr ngjyrime Danteiane.

Përtej vetë rasteve, komploti që përparon me ritmin e furishëm të hetimit, ne zbulojmë një rrëfim të kryer me ngjyrime shoqërore. Abuzime, keqtrajtime. Të rinjtë, djemtë dhe madje edhe më shumë vajza vuajnë ose shkaktojnë dhimbje. Gjithçka fillon verbalisht, por urrejtja dhe dhuna, pasi lëshohen në cilëndo nga format e saj, kërkojnë gjithnjë e më shumë ...

Katër vrasje, katër vajza ... Ne do të shohim se çfarë ka ndodhur me të vërtetë dhe do të zbulojmë se sa e ngjashme mund të jetë me realitetin për të marrë rezervat tona.

Kaq ujq

Nëse kjo është një grua

Vetë Kushëriri levi Ai do të ishte krenar për titullin e këtij romani që evokon fillimin e trilogjisë së tij në Aushvic. Sepse, përveç përjashtimeve në kontekste, mizoria e ekspozimit të qenies njerëzore në rastin e fundit, ndaj më të keqes së vetë qenies njerëzore, siç shkroi filozofi Hobbes në një kuptim të ngjashëm, justifikon atë ide të ecce homo të paraqitur para masës për turp të momentit që prek qytetërimin tonë.

Shtë e vërtetë që ne po trajtojmë një roman me katër duar në mes Lorenzo Silva y Naomi Trujillo (Kush e di nëse tjetër Per Wahlöö dhe Maj Sjöwall ose lars kepler, specialistë në romane kriminale të autorësisë të përbashkëta), por sfondi i një romani kriminal ofron gjithmonë një lexim të dyfishtë, një kritikë të aspekteve perverse të strukturës sonë shoqërore.

Shtë një angazhim i pashprehur i çdo shkrimtari që zhytet në hijet e çdo moshe. Nëse ka më në fund kritikë, arrihet një vlerë e shtuar themelore.

Dhe me këtë rast tandemi Silva & Trujillo shërojnë nga harresa rastin e një prostitutë të vrarë në Madrid më shumë se një dekadë më parë. Duke ditur se çfarë ndodhi me Edith Napoleon, vajzën e copëtuar në atë kronikë të zezë të botës sonë, historia fillon me atë gungë në fyt dhe përfundon me ndjenjën ngjitëse që na lë të ngecur në ashpërsinë e jetës sonë të përditshme, nën netët e qeta të së cilës ne mund të kryejë vrasjet më të tmerrshme.

Hetimi i çështjes së eksportuar në trillim kryhet nga inspektorja Manuela Mauri. Ndoshta nuk është koha më e mirë për të marrë përsipër një çështje aq të tmerrshme sa i ashtuquajturi Operacioni Landfill (Edith autentik u shfaq i copëtuar në një deponi në Madrid).

Mjedisi i Manuelës në selinë e policisë nuk është më i favorshmi. Të paktë janë ata që e fajësuan atë për vetëvrasjen e kryeinspektorit Alonso. Nuk ka shumë të bëjë me faktin se vendimi përfundimtar i Alonso u krye nga hijet e tij. Fjalia mes shumë prej policëve qëndron mbi supet e tyre.

Kështu, në një rast me pothuajse asnjë të dhënë, ku përparimi i vetëm është zbulimi i një anëtari të ri të viktimës në deponinë Pinto, Manuela duhet të verbohet, duke parë përsëri incidentet që çuan në momentin e saj më të keq brenda trupit.

Duke shoqëruar Manuela -n, ne hyjmë në më të keqen e mënyrës sonë të turpshme të jetës, përmes atyre mjediseve në të cilat "të këqijtë" marrin përsipër instancat e pushtetit dhe ndëshkojnë këdo që përpiqet të zbulojë të vërtetën e papërpunuar.

Zgjidhja e vetme e mundshme është të përballeni me ogurzi ose të bëni një sy qorr siç bëjnë shumë njerëz vazhdimisht ...

Nëse kjo është një grua

Larg nga zemra

Një shkrimtar mund të shkruajë vetëm kaq shumë libra të mirë, në një hapësirë ​​kaq të shkurtër kohe, duke zotëruar muzat e bëra nga djajtë. Vetëm në këtë mënyrë mund të kuptohen mekanikat e më shumë se një libri në vit.

Pra, aftësia e tij letrare kufizohet me atë, zotërimi shpirtëror në të cilin çdo libër i ri është një ekzorcizëm letrar i rendit të parë.

Sepse tani vjen Larg nga zemra, një këst i ri për togerin e dytë Bevilacqua pas paketës së përmbajtur në kaq shumë ujqër.

Dhe e vërteta është se në këtë pjesë të re mes policisë dhe të zezës, ne përsëri gjejmë një komponent teknologjik në lidhje me rrjetet, mijëvjeçarët dhe perspektivën e tyre të një bote virtuale po aq reale sa rruga në të cilën ata ecin.

Kur një djalë në të njëzetat e hershme, i kalitur si asnjë tjetër në teknologjitë e reja, zhduket në duart e rrëmbyesve në zemër të Campo de Gibraltar, çështja teknologjike fiton një rëndësi të veçantë përsa i përket arsyeve të rrëmbimit. Sidoqoftë, familja e të riut paguan shpërblimin e tij pa e kthyer atë.

Atëherë Bevilacqua dhe Rreshteri Chamorro hyjnë në skenë. Askush më mirë se ata të analizojë të dhëna dhe të mbledhë informacionin e nevojshëm për të gjetur vendndodhjen e të riut që nuk dyshon.

Por edhe hetuesit më të mirë përfundojnë të hutuar nga çuditshmëria e çështjes dhe rrethanat e veçanta të jetës në Ngushticë.

Logjika do të çojë në mendimin se i riu mund të përfshihet në një mjedis të pastrimit të parave, duke kontribuar në njohuritë e tij kibernetike për të transferuar para përtej kufijve sikur të ishte një truk midis serverëve.

Por asgjë nuk përfundon duke u sqaruar, asnjë indikacion nuk tregon një fije të qartë për t'u tërhequr. Koha kalon dhe dyshimet për jetën e djalit po errësojnë hetimin.

Larg nga zemra

Gjaku, djersa dhe paqja

Kishte një kohë kur jetesa në një kazermë të Gardës Civile tashmë përfshinte njëfarë shqetësimi, shqetësimi ose terrori të plotë. Jo shumë kohë më parë. Nga këndvështrimi im, kujtesa e thjeshtë e transformimit të një kazerme, me peizazhin përreth saj, në një pavion me mure tani merr rëndësinë e asaj që do të thoshte të jetosh në një kazermë për shumë vite.

Unë flas nga këndvështrimi im sepse është kurioz për mua se si e shoh tani dhe si e kam kuptuar atë në atë kohë. Kazermat e Gardës Civile në qytetin tim ishin një vend ku unë frekuentoja për shkak të miqësisë sime me një djalë të Gardës Civile. Ne dilnim në arkadën mes shtëpive dhe atje luanim me pamjet e rrugës përtej mbjellësve. Dhe befas, errësira, një mur mbylli të gjithë pamjen drejt rrugës ... Si fëmijë ju nuk i kushtoni rëndësi gjërave që bëjnë të rriturit. Ata sapo e kishin mbyllur.

Të jetosh në atë tension të shtrirë me egërsi të veçantë mbi një trup si ky duhet të ketë qenë jashtëzakonisht e vështirë. Beteja, aq sa një revistë ju pëlqen, ishte disi e pabarabartë. Ata që kanë armë dhe i përdorin ato, dhe vrasin, nuk i nënshtrohen asnjë diktati moral ose ligjor. Dhe para kësaj lufta është gjithmonë e pabarabartë. Garda Civile luftoi kundër gjithë kësaj, u ngrit nga një mijë e një sulme dhe përfundoi duke qenë guri i themelit për të qenë në gjendje të heshtte terrorizmin ETA.

Në këtë libër na tregohet se si ajo betejë u krye nga trupi dhe si u durua nga familjet. Më shumë se 200 të vdekur dhe shumë të tjerë të plagosur janë bagazhi i turpshëm drejt paqes, një çmim pa kompensim të mundshëm, por me krenarinë e mbrojtjes së jetës mbi të gjitha ideologjisë që përfundon duke marrë armët duke u përpjekur të imponojë kriteret e saj.

Dëshmi për atë që ndodhi për kaq shumë vite, dhimbje dhe tension shoqëror si pushtimi i vetëm shoqëror i armiqve të njerëzve, të të gjithë njerëzve, të çdo populli. Sepse ata që u armatosën për të kërkuar drejtësinë përfunduan duke humbur çdo justifikim që nga momenti kur morën armën e parë.

Djersë gjaku dhe paqe

jeta eshte tjeter gje

Nuk është kurrë herët për të filluar analizën e shekullit të XNUMX-të. Sepse pastaj gjërat dalin nga kontrolli, dalin nga kontrolli... çfarëdo që të duash thuaj për të folur për regresione të mundshme, humbje lirish apo të drejtash të maskuara si gjëra të mira të formuara nga nevoja për të imponuar moralin...

Ky libër mbyll një cikël vëzhgimesh letrare dhe publicistike të Lorenzo Silva ndaj historisë së asaj që kemi përjetuar në shekullin e ri. Pas "Ku bie një", që sjell së bashku vështrimin e shkrimtarit në dekadën e dytë të shekullit të 2019-të, ne tani paraqesim vëllimin mbi dy vitet e fundit që kanë shënuar dekadën e tretë (pranverë 2021 – vjeshtë XNUMX).

Në këto pjesë narrative, Silva reflekton mbi refugjatët nga uria dhe lufta, populizmi në Perëndim, tensioni në politikën spanjolle, zhvarrosja e Frankos nga Lugina e të Rënëve, për një kohë të shënuar nga COVID-19 dhe, në fund, tregon ne për pashpresën, tmerrin, kaosin dhe përgjegjësinë globale të një sulmi të paralajmëruar: marrjen e Kabulit nga talebanët.

Një portret i vërtetë dhe i papërpunuar i gjithçkaje që ndodhi dhe se si ngjarjet që përjetuam na kanë ndryshuar përgjithmonë.

4.9 / 5 - (9 vota)

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.