Librat që duhet të lexoni para se të vdisni

Çfarë titulli më i mirë se ky? Diçka e lehtë, e lehtë, me pretendime. Para se të vdisni, po, më mirë sa më pak orë përpara për ta dëgjuar atë. Kjo është kur ju do të kapur lista juaj e nevojshme për të lexuar dhe do të shkelësh best-seller-in e Belén Esteban-it, atë që mbyll rrethin e leximit të jetës tënde... (ishte një shaka, një shaka makabre dhe gjakatare)

Nuk është çudi që të bëjmë shaka me këtë hyrje, sepse Titulli m'u sugjerua vetëm nga një bloger tjetër i përkushtuar gjithashtu për të shkruar rreth librave. Dhe ka kaq shumë lista dhe krahasime në internet sa për të synuar majën nuk ka zgjidhje tjetër veçse të sulmosh lexuesin mesatar dhe të thuash: hej, mik! A e dini se nuk mund ta mposhtni pa i lexuar këto 3, 5 apo 15 libra?

Pra, ja ku vazhdojmë me eksperimentin tim të veçantë në letërsinë ekstreme. Ekstreme sepse... Kush dreqin do të kërkonte në Google: «libra për të lexuar para se të vdisni» Nëse nuk keni në perspektivë të jepni veten në udhëtimin e fundit?

Unë vetëm shpresoj që të keni pak kohë për të marrë pjesë tek unë. Nëse keni pak orë përpara se të largoheni nga forumi, do të duhen vetëm disa minuta për të humbur këtu.

Dhe pastaj shtriheni në shtrat për të përballuar leximet thelbësore. Disa lexime që nuk do t'ju garantojnë parajsë, por që, të paktën, do t'ju ushqejnë paliativin intelektual për të kryer mirë detyrat e shtëpisë. Kështu ju do të shijoni arsyen e mundimshme si një narkotik pajtues, përpara se të lini këtu një rrënim të plotë. Kishoti, i shkëlqyeshëm dhe i shkëlqyeshëm drejt kthjelltësisë së fundit dhe të vetme të jetës suaj.

Librat thelbësorë të historisë së letërsisë

Krahët e kryqit tim

Unë jam i ndyrë Pragu i Pacos dhe unë do t'ju rekomandoj librin tim, sepse për këtë kemi ardhur. Është një uchronia në të cilën Hitleri na tregon se çfarë ndodhi me jetën e tij pasi u arratis nga bunkeri. Djaloshi famëkeq, njeriu i gllabëruar nga armiku i tij...

Unë kurrë nuk kam shkruar diçka të tillë dhe nuk do ta bëj më kurrë. Sepse imi është më shumë romani misterioz, fantashkencë, tregimet dhe rrëmujat e pasuksesshme të shkrimtarit të dështuar. Ai që pavarësisht gjithçkaje vazhdon të shijojë të shtypurit si xhuxh (me dhjetë gishta, si të mëdhenjtë. Nuk ka lidhje me ata analfabetët dixhitalë me gishtat tregues të shkathët). Një placebo e vetme e vetëadministruar përpara kompjuterit, duke parë sesi personazhet dhe komplotet lindin dhe vdesin. Nëse kjo nuk do të thotë të jesh shkrimtar mbi çdo gjë tjetër, Zoti eja dhe e thua këtë.

Dhe nëse libri im ka përfunduar dhe ju nuk mendoni se është diçka që ia vlen të lexohet para se të vdisni, kjo do të jetë sepse keni kaluar kohën më të gjatë midis faqeve të tij. Dhe pastaj do të mendoni ta rilexoni atë për ta zgjatur kohën tuaj të jetës në minuta të reja që bëhen të përjetshme midis faqes dhe faqes. Dhe më pas do të më falënderoni për zgjatjen e ditëve tuaja të fundit. Dhe këto do të jenë 5 eurot e ndyra më të mira të jetës suaj.

Krahët e kryqit tim, Juan Herranz

Ajo është bërë? Po, siç do të thoshte ejakulatori i parakohshëm që nuk e kam takuar kurrë, kaq. Sot nuk kam dëshirë të vazhdoj t'ju sjell më pranë librave më të mirë të historisë, ndoshta nesër... Bon voyage.

vlerësoni postimin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.