Duke kërkuar për probleme, nga Walter Mosley

Për problemet që nuk janë. Aq më tepër kur njeriu i përket botës së krimit thjesht për faktin e qenies. Të patrashëguarit vuajnë në radhë të parë goditjet e pushtetit për të ruajtur status quo-në. Mbrojtja e këtyre llojeve të njerëzve po bëhet avokati i djallit. Por është që të Mosley i pëlqen kauzat e humbura për të bërë komplotet e tij të zeza se diçka tjetër. Një komponent që tregon kritikën sociale. Sikur të tregojmë se nuk jemi aq të verbër...

Megjithëse Leonid McGill punon si një detektiv privat në Nju Jork, pjesa më e madhe e botës së tij sillet rreth favoreve që i detyrohen dhe i detyrohen. Një nga borxhet e tij të papaguara është ndaj një vrasësi nga Misisipi, i cili dikur i fali jetën. Tani ai dëshiron ta mbledhë atë duke i kërkuar të ndihmojë një këngëtare të vjetër të blues, e cila është mbi nëntëdhjetë vjeç dhe para se të vdesë dëshiron t'i dërgojë një letër një trashëgimtareje të re.

Letra zbulon se gjaku i zi rrjedh nëpër venat e vajzës, familja e pasur e së cilës përfaqëson vlerat më të zgjedhura të Amerikës së Bardhë tradicionale. Ka shumë njerëz të gatshëm të bëjnë gjithçka që duhet për të mos bërë publike lajme të tilla, por Leonild i pëlqen të përballet me këto probleme.

Tani mund ta blini romanin "Duke kërkuar telashe", të Walter Mosley, këtu:

Duke kërkuar telashe, Mosley
vlerësoni postimin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.