Si fluturova mbi folenë e qyqeve, nga Sydney Bristow

Si fluturova mbi folenë e qyqeve, nga Sydney Bristow
kliko librin

Dhe tashmë ka dy personazhe të aftë të fluturojnë mbi folenë e qyqes. Në radhë të parë, Randle Patrick McMurphy, të cilit të gjithë i vumë fytyrën e një historiani Jack Nicholson në interpretimin e tij të çmendur të protagonistit të kësaj historie novatore për spitalet psikiatrike dhe banorët e tyre. Në vendin e dytë ne tani gjejmë Sydney, një grua në mes të personazhit të vërtetë dhe këtij pseudonimi të përdorur për historinë e një faze të çmendurisë introspektive nga momenti traumatik në të cilin ajo vendosi të largohej nga bota me një fluturim që shërbeu vetëm për të thyer eshtra të ndryshëm Me

E vërteta është se metafora e çuditshme e fluturimit mbi folenë e qyqes më duket më e sakta për të përcaktuar çdo fazë të trullosjes mendore. Asgjë kaq e çmendur dhe në të njëjtën kohë kaq simbolike. Në çuditshmërinë e idesë qëndron ajo magji nismëtare e dikujt që shpik një koncept. Fluturimi mbi folenë e qyqeve për të përcaktuar atë dalje nga vetja, depersonalizimi që projekton vullnetin e individit drejt mungesës së kontrollit të një fluturimi të pakuptimtë.

Dhe përveç kësaj, siç them, Sydney u përpoq të fluturonte. Në parim, jo ​​në folenë e qyqes, por nga ajo urë ku ai u përpoq t'i jepte lamtumirën botës, një botë aq e zbrazët sa dhe me sa duket e mbushur me bekime dhe pasuri mbi atë që njerëzit mesatarë e konsiderojnë lumturinë.

Historia e asaj që ndodhi me kockat e Sidneit vjen nga Ana, e cila projekton mbi personazhin e saj kalimin në atë periudhë midis psikiatërve, ilaçeve dhe qendrave të internimit. Dhe kjo histori kalon nëpër 37 ditët kur Sydney shëtiti nëpër folenë e atij qyqja nga lart, duke kërkuar një shirit ulës në të njëjtën kohë kur ajo filloi të shijonte pamjet.

Sepse ndonjëherë ai depersonalizim, ajo humbje e vullnetit që ndërton fatin tonë, shërben gjithashtu për të na zbuluar ne njerëz dhe të pafuqishëm, të ekspozuar, por të predispozuar për t'u ndjerë përsëri me intensitet më të madh pa muret e ngritura prej vitesh.

Në ditarin e shkruar "me dy duar" midis Anës dhe alter egos së saj Sydney, ne zbulojmë një histori të ngjitjes dhe zbritjes në atë rrëshqitje që mund të jetë mendja. Por mbi të gjitha ne shohim se si njerëzimi, në kuptimin e tij më të mirë, është në një masë më të madhe midis atyre që bashkohen përballë fatkeqësive. Dhe nuk ka fatkeqësi më të keqe sesa fantazmat e zgjuara nga brenda në të gjithë ata që fluturojnë mbi folenë e qyqeve në një moment.

Tani mund të blini librin Si fluturova mbi folenë e qyqeve, ditari i Sydney Bristow, këtu:

Si fluturova mbi folenë e qyqeve, nga Sydney Bristow
vlerësoni postimin

Lini një koment

Kjo faqe përdor Akismet për të reduktuar spamin. Mësoni se si përpunohen të dhënat tuaja të komenteve.